Podsumowanie rozgrywek w sezonie 2021/2022

21 maja zakończyliśmy rozgrywki w sezonie 2021/2022. Tak jak po zakończeniu pierwszej rundy tak i teraz przygotowaliśmy dla Was liczbowe podsumowanie naszych boiskowych potyczek.
W 7 blokach tematycznych przedstawimy jak wyglądał dla nas miniony sezon.

#1 ZESPOŁY

Jak dobrze wiecie w sezonie 2021/2022, tak jak i rok wcześniej, I Liga Piłki Ręcznej Kobiet została podzielona na 3 grupy. My znaleźliśmy się w grupie B razem z 10 innymi zespołami z województw: dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i opolskiego.
W naszym gronie znalazł się jeden beniaminek z II Ligi, zespół KS Otmęt Krapkowice, a także jeden spadkowicz z PGNiG Superligi Kobiet, zespół KPR Ruch Chorzów.

W 22 kolejkach rozegraliśmy 20 meczy – 10 na własnym parkiecie i 10 na wyjazdach.
W sumie przejechaliśmy ponad 5046 kilometrów! Z tego 2752 kilometry w I rundzie.
W II części sezonu byliśmy w Gliwicach, Legnicy, Łodzi, Żorach i Krapkowicach. By zagrać z zespołami z tych miast musieliśmy pokonać 2294 kilometry (w dwie strony).
Z 4 z 5 tegorocznych wyjazdów, przywieźliśmy komplet punktów. W Żorach całą pulę zgarnął miejscowy MTS.
Najdalej mieliśmy do zespołu KS Cracovia 1906. Żeby rozegrać mecz musieliśmy przejechać 365 kilometrów, a potem jeszcze wrócić.
Najbliżej Jeleniej Góry trenuje zespół UKS Dziewiątka Legnica. Do nich mieliśmy jedynie 56 kilometrów.

#2 STATYSTYKI MKS

W 10 meczach drugiej rundy rozgrywek odnieśliśmy 8 zwycięstw i 2 porażki. Tak samo jak w I części sezonu ulegliśmy zespołom KPR Ruch Chorzów i MTS Żory. W obu przypadkach pojedynki były bardzo emocjonujące i wyrównane, jednak musieliśmy w nich uznać wyższość przeciwników, mecze z zespołami KPR-u i MTS-u przegraliśmy różnicą 4 goli.

Najwięcej bramek, bo aż 46 zdobyliśmy w wyjazdowym meczu z ChKS PŁ Łódź, wtedy też nasza przewaga nad przeciwnikiem wyniosła najwięcej, bo aż 18 bramek. Z kolei najmniej bramek, bo 24 straciliśmy w meczu z AZS AWF Handball Wrocław.
Dla porównania w I rundzie najwięcej bramek zdobyliśmy w meczu z zespołem z Rudy Śląskiej, udało nam się trafić 43 razy do bramki przeciwniczek. Wtedy też straciliśmy najmniej bramek, jedynie 23 i wypracowaliśmy największą przewagę, która wyniosła 20 goli.

W trakcie całego sezonu zdobyliśmy 682 bramki, z tego 337 w pierwszej rundzie i 345 w drugiej, a straciliśmy 573, 284 w pierwszej rundzie i 289 w drugiej. Uśredniając w każdym meczu zdobywaliśmy ok. 34 bramek, a traciliśmy ok. 28.

Obie rundy były dla nas bardzo podobne, co oznacza że przez cały sezon graliśmy dość równo. Oczywiście zdarzały się mecze lepsze i gorsze w naszym wykonaniu, ale w większości przypadków pod koniec spotkań to my wykazywaliśmy się zimną głową i doświadczeniem doprowadzając do zwycięstw.

Co ciekawe mecze z UKS Dziewiątka Legnica zakończyły się takim samym wynikiem, oba wygraliśmy 29-25.

#3 STATYSTYKI GRUPA B

II runda rozgrywek to 11 kolejek i 55 meczy, w których zespoły rywalizowały o ligowe punkty. W ciągu wszystkich spotkań w naszej grupie padło łącznie 3133 bramek. Dla porównania w I rundzie było ich o 14 mniej, tak więc obie części sezonu były pod tym względem do siebie bardzo podobne.

Najwięcej bramek padło w 20 kolejce, podczas której my pauzowaliśmy. Średnio zespoły zdobywały 284 gole w kolejce, a więc 57 goli w meczu.
Natomiast najwięcej bramek w jednym meczu zdobyto w kolejkach 16 i 19 w meczach z naszym udziałem.
W 16 kolejce padła też największa liczba bramek zdobyta przez jeden zespół i w tym przypadku to również nam udało się osiągnąć tak wysoki wynik. Walczyliśmy wówczas z ChKS PŁ Łódź, któremu rzuciliśmy 46 bramek. W pierwszej części sezonu to KPR Ruch Chorzów rzucił najwięcej bramek, zdobywając w meczu z KS Zgoda Ruda Śląska aż 48 punktów.

Najbardziej zacięty pojedynek stoczyły ze sobą zespoły SPR Olkusz i AZS Handball Wrocław. Mecz zakończył się wynikiem 24-21, padło w nim jedynie 45 bramek.
Z kolej największą przewagę wypracował sobie zespół z Chorzowa w meczu z KS Otmęt Krapkowice, wygrywając 41-16, czyli różnicą aż 25 punktów. To również KPR Ruch Chorzów był najlepiej broniącym zespołem, w meczu z UKS Dziewiątka Legnica stracił jedynie 15 bramek.

W drugiej rundzie częściej wygrywali goście i tylko do rozstrzygnięcie jednego pojedynku potrzebne były rzuty karne.

#4 KRÓLOWA STRZELCZYŃ

W naszym zespole jak i w całej grupie B najbardziej bramkostrzelną zawodniczką w sezonie 2021/2022 była Joanna Załoga. w 20 meczach trafiała ona do bramek przeciwniczek 153 razy, czyli średnio blisko 8 razy na mecz.
Najwięcej goli udało jej się zdobyć w 16 kolejce rozgrywek w meczu z ChKS PŁ Łódź w którym aż 14 razy pokonała bramkarkę rywalek.

Drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji grupy B zajęły zawodniczki z AZS AWF Handball Wrocław, Karolina Łuszczyńska, która rzuciła 131 bramek w 20 meczach i Magdalena Maziarz z 121 bramkami w 20 meczach.

Na drugim miejscu w biało-niebieskiej ekipie uplasowała się Agnieszka Kowalska, która zdobyła 109 bramek w 18 meczach. W klasyfikacji grupy B znalazła się na 4 lokacie.

Tuż za nią z wynikiem 103 bramek w 19 meczach znalazła się Sabina Kobzar, która w klasyfikacji naszej grupy zajęła 8 miejsce.

W pozostałych grupach najlepszymi strzelczyniami zostały zawodniczki z zespołów, które zajęły pierwsze miejsca w tabeli.
W grupie A królową strzelczyń została Magdalena Nurska z MKS PR URBIS Gniezno, która w 20 meczach zdobyła 167 bramek.
W grupie C rywalizację wygrała zawodniczka z UKS Varsovia Warszawa Weronika Weber z 166 bramkami w 20 meczach.

#5 ZAWODNICZKI

W trakcie całego sezonu 2021/2022 dużo się działo w naszym zespole. Rotacje zawodniczek, urazy i kontuzje to nieodłączny element sportu.
Podstawę zespołu tak jak rok wcześniej stanowiły dobrze Wam znane jeleniogórskie zawodniczki. Joanna Załoga, Sabina Kobzar, Agnieszka Kowalska, Oktawia Bielecka, Sylwia Jasińska, Karolina Muras, Martyna Wierzbicka i Izabela Prudzienica. W ekipie znalazły się również młode wychowanki: Sabina Gałuszka, Zuzanna Jesionek-Wróblewska, Nikola Jarosz, Dominika Kuśnierz, Martyna Godyla.

W okresie przygotowawczym do drużyny dołączyły też nowe dziewczyny: Julia Pędziwiatr, Oliwia Przystalska i Natalia Gabryś, do Jeleniej Góry wróciła również Marlena Grabarczyk, a także Marta Mazurkiewicz.

Po pierwszej rundzie rozgrywek z klubem pożegnała się Izabela Prudzienica, która przeniosła się do superligowego zespołu z Koszalina, z gry z powodów osobistych zrezygnować musiała Oktawia Bielecka, nie zobaczyliśmy też więcej Martyny Godyli. Za to do biało-niebieskiego składu dołączyła za to Martyna Michalak, która bardzo szybko zgrała się z resztą ekipy.
Wybuch wojny w Ukrainie zmusił większość narodu do ucieczki, kilka zawodniczek trafiło do Jeleniej Góry, w tym Myloslava Borodai, która została zgłoszona do gry w trakcie II rundy.

Niestety nie ominęły nas poważne kontuzje. Jeszcze w grudniu 2021 więzadła krzyżowe w kolanie zerwała Karolina Muras, a w ostatnim meczu sezonu Sylwia Jasińska zerwała ścięgno achillesa, obie dziewczyny czeka długa rehabilitacja.

Już wiemy, że w kolejnym sezonie z drużyną nie będą grały: Julia Pędziwiatr, Oliwia Przystalska i Natalia Gabryś, która jeszcze przed zakończeniem rozgrywek rozwiązała swój kontrakt.

O tym kto jeszcze opuści stolicę Karkonoszy, a kto dołączy do składu będziemy informować w osobnym artykule.

#6 TABELA WYNIKÓW

Rozgrywki w sezon 2021/2022 zaczęliśmy 25 września 2021 od meczu z UKS Dziewiątka Legnica, a zakończyliśmy 21 maja 2022 spotkaniem z SPR Olkusz.
W 22 kolejkach każdy zespół miał do zdobycia 60 punktów. W naszej grupie nie było drużyny niezwyciężonej.
KPR Ruch Chorzów, który zajął I miejsce, przegrał jedno spotkanie i zgromadził 57 punktów.
Na drugim miejscu znalazła się ekipa z Żor, MTS zdobył 54 punkty.
Nasz zespół w 20 meczach uzbierał 48 punktów. W tym sezonie przegraliśmy 4 spotkania. Dwa na wyjeździe i dwa na własnym parkiecie z zespołami z miejsc pierwszego i drugiego. Ostatecznie zajęliśmy 3 miejsce.
Najsłabiej w naszej grupie w całym sezonie radził sobie zespół z Wrocławia i to on zostaje zdegradowany do niższej ligi.

W grupie C również nie było ekipy bez porażki. Zajmujący pierwsze miejsce zespół UKS Varsovia Warszawa przegrał jeden pojedynek i zgromadził 57 punktów, ale tuż za nim znalazła się kolejna drużyna ze stolicy, KS AZS AWF Warszawa z 56 punktami.

W grupie A MKS PR URBIS Gniezno nie przegrał żadnego meczu i 60 punktami zakończył rozgrywki w części zasadniczej sezonu. Na drugim miejscu w tej grupie znalazł się zespół ze Szczecina.

W dniach 3-5 czerwca w Brodnicy odbył się Turniej Mistrzyń. Drużyny z pierwszych miejsce swoich grup zmierzyły się ze sobą by walczyć o awans do PGNiG Superligi Kobiet.
Jego zwycięzcą został niepokonany w tym sezonie zespół z Gniezna, który wygrał z KPR Ruch Chorzów 21-20 i UKS Varsovia Warszawa 27-39 i to on w sezonie 2022/2023 występować będzie w najwyższej klasie rozgrywek.

Więcej o Turnieju przeczytacie artykule, do którego link znajdziecie poniżej:
https://zprp.pl/archiwa/231269

#7 SPONSORZY

W ostatniej części podsumowania chcieliśmy podziękować tym, bez których nie były by możliwe nasze występy w rozgrywkach I Ligi Piłki Ręcznej Kobiet.
Mowa o naszych sponsorach i partnerach, którzy wspierali nas przez te wszystkie miesiące treningów i meczy.

Dziękujemy: Miastu Jelenia Góra, spółce Termy Cieplickie, siłowni Fabryka Fitness Club, spółce ECO Jelenia Góra, firmom: KE-MA Sp. z o.o. i Bolix SA, sieci sklepów Kaufland Polska, pizzerii Gazowani, firmie Quest, restauracji Szara Willa, Ryneczkowi Zabobrze, firmie Matex, Tłoczni Karkonoskiej, Kancelarii Brokerów Ubezpieczeniowych ADVISOR, Parkowi trampolin Wild Jump, Panu Markowi Obrębalskiemu, stacjom benzynowym MÜLLER, firmie transportowej Szelux Travel oraz naszym partnerom medialnym: portalom jelonka.com i jg24.pl, telewizji Dami Jelenia Góra, radiu SuperNova i mediasport.pl.

Duże podziękowania należą się też wszystkim, którzy zawsze służyli nam pomocą, byli w trudnych momentach i wspierali nasze dziewczyny głośnym dopingiem, bez Was nie dalibyśmy rady!

Do zobaczenia w kolejnym sezonie!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *