40 lat minęło, mamy nadzieję na kolejne!

Za nami uroczystość z okazji 40-lecia piłki ręcznej w Jeleniej Górze.

W sobotę o godzinie 12:00 w hali przy ulicy Złotniczej 12 pojawiło się wiele osób związanych z jeleniogórskim handball-em.

Zawodniczki i zawodnicy

Na parkiecie zobaczyć można było wszystkie grupy wiekowe klubu MKS Karkonosze Jelenia Góra: przedszkolaki, młodziczki z trenerką Justyną Domin, juniorki i seniorki z trenerką Dilą Samadovą oraz drużynę młodzików z klubu UKS Śniadek Jelenia Góra z trenerką Emilią Wasiucionek. Dodatkową obok obecnych zawodniczek i zawodników pojawiły się te które przed laty grały w Jeleniej Górze. Katarzyna Jeż, Inna Krzysztoszek, Anna Fursewicz, Sylwia Krajan, Beata Skórzyńska, Barbara Muszyńska, Anna Stanisławiszym, Beata Skalska, Aleksandra Zaleśny, Lidia Wrzal reprezentujące niegdyś różne jeleniogórskie kluby.

Uroczystość poprowadził Jan Biłyk – wiceprezes Dolnośląskiego Związku Piłki Ręcznej, a zarazem były wiceprezes KPR-u Jelenia Góra. Tradycyjnie zaczęło się od powitania wszystkich zebranych w hali. Swoją obecnością obchody uświetniło wiele zaproszonych gości, a wśród nich oficjele z władz województwa, miasta i związków piłki ręcznej, a także byli działacze i trenerzy.

Później w treningu pokazowym mogliśmy zobaczyć najmłodszych adeptów piłki ręcznej.
Chłopcy i dziewczynki z dwóch grup zaprezentowali swoje umiejętności. Pierwsza grupa szkoli się pod okiem trenerek Joanny Załogi i Karoliny Muras, druga z kolei w przedszkolu „Okrąglaczek” ćwiczy pod okiem Sabiny Kobzar i Agnieszki Szalek.

Następnie przyszła pora na wypowiedzi zaproszonych gości.
Pierwsza zabrała głos Posłanka na Sejm Zofia Czernow, która dodatkowo wręczyła zawodniczkom kwiaty. Następnie głos zabrali Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, vice przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Marek Obrębalski, prezydent miasta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, w imieniu Poseł Małgorzaty Szmajdzińskiej głos zabrał Andrzej Dobrowolski.

Nagrody i odznaczenia

Obchody 40-lecia były okazją do wręczenia odznaczeń osobom zasłużonym dla rozwoju i promocji jeleniogórskiego szczypiorniaka.
Związek Piłki Ręcznej w Polsce, pozytywnie rozpatrzył większość wniosków złożonych przez klub MKS Karkonosze Jelenia Góra, zaakceptowanych w pierwszej kolejności przez Dolnośląski Związek Piłki Ręcznej.
Wnioski zostały złożone dla osób, które swoją działalnością sprawiły, że piłka ręczna w Jeleniej Górze przetrwała w najtrudniejszych momentach. Warto zaznaczyć, że piłka ręczna to zarówno zawodniczki, które widać na boisku, ale też osoby, które działają zza kulis.
Brązowe odznaki za zasługi dla Piłki Ręcznej, z rąk wice prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce Marcina Zubka, odebrały:
– zawodniczki, które w dwóch przełomowych momentach w historii piłki ręcznej, postanowiły zostać i na nowo tworzyć zespół. Mowa o upadku klubu KS Carlos-Astol i powstaniu KPR-u, a później o rozpadzie KPR-u Jelenia Góra i powstaniu nowej sekcji MKS Karkonosze Jelenia Góra. Zawodniczki poza występami na boisku swoją działalnością wpierają rozwój piłki ręcznej w naszym mieście i regionie. Brązowe odznaki otrzymały: Joanna Załoga, Sabina Kobzar, Agnieszka Kowalska, Martyna Wierzbicka.
Anna Tuchto – wieloletnia pracownik biura i działaczka na rzecz klubu, która od 33 lat jest związana z jeleniogórskimi drużynami.
Srebrną odznakę otrzymał Jan Biłyk – vice prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Ręcznej, działacz na rzecz klubów piłki ręcznej i były wice prezes KPR Jelenia Góra.
Złotą odznakę za zasługi za wieloletnie zasługi dla piłki ręcznej w Jeleniej Górze, regionie i w Polsce otrzymała obecna trener zespołów juniorskich i I Ligi Dilrabo Samadova.
Niestety nie wszyscy mogli pojawić się na uroczystości, zabrakło takich wyróżnionych jak:
– Stanisław Korzekwa – były dyrektor klubu MKS Jelfa SA, a później MKS Vitaral-Jelfa Jelenia Góra
– Jerzy Piekarski – pierwszy prezes MKS Jelfa SA, a później MKS Vitaral-Jelfa Jelenia Góra
– Marta Oreszczuk – była zawodniczka i trenerka grup młodzieżowych
Brązowe odznaki zostały im przekazane osobiście przez przedstawicieli klubu.

Dolnośląski Związek Piłki Ręcznej również przychylnie rozpatrzył wnioski złożone przez klub MKS Karkonosze Jelenia Góra. Wszystkie nagrodzone osoby mają czynny wpływ na rozwój i funkcjonowanie piłki ręcznej w stolicy Karkonoszy.  Odznaczenia z rąk prezesa DZPR-u Andrzeja Mikołajczaka odebrali:
Bogusława Kozłowska – dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Karpaczu
Paweł Studniarek – lekarz wspierający klub
Romuald Szpot – były prezes klubu, działacz i trener
Adam Korkuś – fizjoterapeuta i działacz klubu
– oraz Tomasz Kowalczyk – prezes klubu MKS Karkonosze Jelenia Góra, w jego imieniu nagrodę odebrał wice prezes klubu Damian Kostka.

Tablica pamiątkowa

Po wspólnym zdjęciu, goście zostali zaproszeni przed halę. Tam została odsłonięta tablica upamiętniająca zmarłego w 2015 roku, wieloletniego kierownika i działacza różnych klubów piłki ręcznej w Jeleniej Górze Pana Jana Wołkowieckiego. Honory czynił Zdzisław Wąs, trener pierwszej kobiecej sekcji piłki ręcznej w stolicy Karkonoszy, który przez lata prowadził wiele różnych zespołów, a zarazem przyjaciel Pana Janka.

Bardzo wiele osób zaangażowało się w organizacje całej imprezy. Duże podziękowania należą się rodzicom naszych zawodniczek i zawodników. Wśród nich rodzicom chłopców z klubu UKS Śniadek, którzy upiekli pyszne ciasta. Firmie Matex, która ufundowała banery przedstawiające wizerunki zasłużonych zawodniczek i drużyny na przekroju 40 lat. W organizacje jubileuszu zaangażowały się również Posłanki Zofia Czernow i Małgorzata Szmajdzińska, którym bardzo dziękujemy za pomoc. Duże podziękowania należą się również Panu Markowi Obrębalskiemu. Dziękujemy również sieci sklepów Kaufland i spółce Termy Cieplickie.

Obchody 40-lecia nie mogłyby się odbyć bez naszych sponsorów. Poza wymienionymi już wcześniej dziękujemy bardzo: miastu Jelenia Góra, spółce ECO Jelenia Góra, firmom KE-MA Sp. z o.o. i Bolix SA, Ryneczek Zabobrze, Fabryka Fitness Club, Pizzeria Gazownia i Restauracji Szara Willa.

Mamy nadzieję, że piłka ręczna w Jeleniej Górze będzie się stale rozwijać i będzie nam dane wspólnie tworzyć kolejne 40 lat historii!

Zdjęcia: Przemek Kaczałko, Jelonka.com

Więcej zdjęć i artykuły znajdziecie tutaj:
https://www.jelonka.com/40-lat-pilki-recznej-104993
https://jg24.pl/?txt=51817&title=pilkarki_reczne_swietowaly_40_lecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *